Tatranská Javorina je vstupnou bránou do východnej časti Vysokých a do severnej časti Belianskych Tatier. Je východiskovým bodom pre krátke výlety ako aj celodenné túry do Javorovej a Bielovodskej doliny, ktoré patria medzi najkrajšie tatranské doliny.
Javorová dolina

Turistický chodník: Zelená značka

Je 8 km dlhá dolina s viacerými bočnými dolinami. Jej príťažlivosť umocňuje tesné susedstvo Belianskych Tatier. Na juhu a východe je to hlavný hrebeň Vysokých Tatier s dominantou Ľadového štítu a na západe štít Širokej. Chodník stúpa popri riečke Javorinka. Uzáver samotnej Javorovej doliny tvorí Zadná Javorová dolina s Javorovými štítmi a vežami. Záverečné prudké stúpanie popri Žabom Javorovom plese končí v sedle Sedielko s prechodom do Malej Studenej doliny.
Tipy na túry: sedlo Sedielko (5:00) a Téryho chata (6:00)
Turistika v okolí Tatranskej Javoriny
Turistická sezóna vo Vysokých Tatrách začína 16. júna a končí 30. októbra.

:: Tu je zopár rád než sa vydáte na túru
Pred túrou si nezabudni pozrieť predpoveď počasia. Zober si so sebou dostatočné množstvo tekutín. Vyber si pevnú obuv a pribaľ aj teplejšie oblečenie a pršiplášť - počasie sa v Tatrách dokáže radikálne zmeniť behom pol hodiny.
Nikdy nechoď na túru sám. Daj vedieť príbuzným alebo chatárovi o túre a predpokladanom návrate alebo sa zapíš do Knihy túr. Ak zmeníš plán túry, tak to oznám, aby si zbytočne nevyvolal pátraciu akciu.
Na túru vyraz zavčas rána - zvlášť pri túrach nad 8 hodín! Môžeš sa vyhnúť popoludňajším búrkam, lavínam, alebo extrémne teplým dňom. Ak ťa prekvapí nepriaznivé počasie, zváž návrat alebo skrátenie túry, v nutnom prípade prečkaj nepriaznivé počasie v spoľahlivom úkryte.

:: V prípade nehody zachovaj pokoj a jednaj premyslene.
Zaisti postihnutého pred ďalšími škodami a poskytni mu prvú pomoc. Ulož ho na bezpečné miesto, chráň pred chladom a vlhkom. Postihnutého nenechávaj nikdy samého. Ak nehodu nezvládneš vlastnými silami, oznám to horskej službe. Správu o nehode môžeš podať na najbližšej chate, stanici lanovky, horárni.
Najjednoduchšie a najrýchlejšie je to priamo mobilom. Pokiaľ je v danom mieste slabý signál zmeň stanovište.
Niekedy stačí pár desiatok metrov. Nezabudni pred túrou mobil dobiť a chrániť ho pred chladom, špinou a vlhkosťou. Najlepšie je nosiť ho pri tele. Predčasnému vybitiu náhodným zapnutím mobilu zabrániš zamknutím klávesnice.
Ak nahlásiš nehodu ostaň v oblasti signálu a nevypínaj mobil aby si mohol zodpovedať prípadné otázky.
Ak nevieš číslo horskej služby tak volaj celoeurópske núdzové číslo 112. Ak máš mobil bez roamingu alebo nemáš správnu SIM kartu, tak môžeš volať len číslo 112 tak, že mobil vypneš, znovu zapneš a miesto PIN čísla zadáš 112.

THS Štrbské Pleso tel. +421 918 255 917
Kopské sedlo
Turistický chodník: Modrá značka


Na Poľane pod Muráňom možno pokračovať do bočnej doliny Zadné Meďodoly, ktorá patrí k Belianskym Tatrám. Názov prezrádza starú banícku tradíciu (ťažba medi). Chodník dolinou stúpa popod vápencové vrcholy Havran a Ždiarska Vidla do Kopského sedla a ďalej do Doliny Bielych plies. V sedle končí hlavný hrebeň Vysokých Tatier - začínajú sa Belianske Tatry.
Tipy na túry: Zadné Meďodoly a Kopské sedlo (2:45), Biele pleso (3:15)
Bielovodská dolina

Turistický chodník: Modrá značka

10 km dlhá najrozsiahlejšia dolina V.Tatier má jediná typický alpský charakter. Na západe dolinu lemuje št. hranica vedúca až k Rysom. Dolina začína na hr. prechode Lysá Poľana. Popri riečke Biela voda stúpa až k Zmrznutému plesu, kde si možno vybrať z dvoch prechodov hlavným hrebeňom.
Tipy na túry:
Modrá značka - sedlo Prielom (reťaze) do Veľkej Studenej dol. (5:30), Zelená značka - sedlo Poľský hrebeň do Velickej doliny (5:15), Žltá značka - výstup na vrchol Východnej Vysokej (reťaze) (6:15)
:: Tipy na túry
  
Ubytovanie Drevenica Javorina
19/3 059 56 Tatranská Javorina SLOVAKIA
tel. 0911 296 314 alebo 0944 366 445 e-mail: blazova.r@gmail.com
WebDesign
© Robert Blazo 2013
aberdoon66@yahoo.com
:: DREVENICA - TATRANSKÁ JAVORINA
Srdečne Vás pozývame na návštevu Vysokých a Belianskych Tatier.
Doprajte si nezabudnuteľné chvíle strávené v nádhernom prostredí našich malých veľhôr.
Načerpajte zdravý optimizmus a novú energiu v lone panenskej prírody.
Poskytujeme ubytovanie v útulnom prostredí tradičnej horalskej drevenice.
    POČASIE