V Tatranskej Javorine môžeme objaviť aj pár zaujímavých architektonických pamiatok.
V katastri obce Tatranská Javorina, je možné navštíviť Lovecký zámoček grófa Hohenlohe alebo malebný drevený kostolík sv.Anny.
Drevený kostolík sv.AnnyV rokoch 1902 – 1903 bol na náklady kniežaťa Hohenlohe postavený nový drevený kostolík v Javorine. Bol vysvätený v roku 1903 a zasvätený sv. Anne. Napriek tomu, že knieža bol protestant, financoval výstavbu katolíckeho kostola. Ako prejav vďaky a spomienky je v kostole umiestnený erb rodu Hohenlohe a na priľahlom cintoríne sa nachádza aj hrobka kniežaťa Hohenlohe.
:: Drevený kostolík bol navrhnutý za národnú kultúrnú pamiatku.
 vzdialenost: 150m
Tatranská Javorina a blízke okolie
Tatranská Javorina je podtatranská obec nachádzajúca sa medzi hraničným prechodom Lysá Poľana a obcou Ždiar. Obec má ešte miestne časti: Lysá Poľana a Podspády. Lysá Poľana je medzinárodným cestným priechodom do Poľska. Architektonickými dominantami obce sú drevený kostolík sv. Anny (1903) a najmä drevený poľovnícky zámoček Hohenlohe (r.1885).

HISTORIA: Na mieste dnešnej Tatranskej Javoriny stál pôvodne iba sezónne obývaný majer lendackého veľkostatku a murovaný košiar, ktorý slúžil pastierom pasúcim stáda oviec, kráv a koní na okolitých holiach a poľanách.V roku 1759 majiteľ lendackého panstva František Horváth z Plavca založil pri majeri železné hámre. Časom sa z hámrov a z domov železiarov a uhliarov vytvorila malá osada. Spočiatku tu pracovali iba sezónny robotníci z neďalekého Jurgova. Postupom času sa však hámre rozrástli a za prácou sem prichádzali hutnníci zo Spiša, Moravy, Sliezska, ba aj z Čiech.
V roku 1875 prešli majetky Horváthovcov do rúk šľachtickej rodiny Solomonovcov. Bolo to práve v čase, keď Javorinské huty začali upadať z dôvodu vyčerpania ložísk železnej rudy v Javorovej doline. Keď navyše v neďalekom Zakopanom otvorili konkurenčné železiarne, noví majitelia sa rozhodli hutu prebudovať na lepenkáreň.

TATRANSKÁ JAVORINA A KNIEŽA HOHENLOHE
V roku 1879 kúpilo javorinský revír pruské knieža Kristián Kraft Hohenlohe. Ten Javorinu prebudoval na lesnícku osadu. Nechal si tu vybudovať drevený poľovnícky kaštieľ a drevený kostol ľudovej architektúry. V okolitých lesoch zriadil rozsiahlu zvernicu, kam dovážal cudzokrajnú zver. Tej sa však v tatranských podmienkach moc nedarilo. Postavil aj vodnú elektráreň a obmedzil aj pohyb turistov v Javorovej a Bielovodskej doline.
V roku 1935 prešlo panstvo do vlastníctva štátu.

V súčasnosti žije v obci Tatranská Javorina 228 obyvateľov a väčšina obyvateľstva je zamestnaná v turistických službách.

:: Oficiálna webstránka obce Tatranská Javorina.
Lovecký zámočekZámoček dal postaviť v roku 1885 vtedajší vlastník javorinského panstva pruské knieža Christian Kraft Hohenlohe, kde žil so svojou družkou Ottíliou Lubranice-Dambskou. V roku 1935 predali jeho dedičia Javorinu štátu. Odvtedy je aj Lovecký zámoček vo vlastníctve štátu. Slúži na reprezentačné účely najvyšších ústavných činiteľov a spravujú ho Štátne lesy TANAPu.
:: Lovecký zámoček bol vyhlásený za národnú kultúrnú pamiatku.
vzdialenost: 1000
Náhrobný kameň J. VotrubuNa cintoríne za dreveným kostolíkom sa nachádza aj náhrobný kameň maliara a grafika
Jaroslava Votrubu (narodil sa 10. 4.1889 v Uhříněvsi (ČR) a zomrel 21.7.1971 v Kežmarku).
Študoval na Cisársko-kráľovskej umelecko-priemyselnej škole v Prahe u prof. Jakuba Schikanedera.
Maľoval hlavne Vysoké Tatry, preto je širokou verejnosťou vnímaný ako maliar Vysokých Tatier.
:: Náhrobný kameň Jaroslava Votrubu bol vyhlásený za národnú kultúrnú pamiatku.
 vzdialenost: 150m
:: Pamiatky
  
Ubytovanie Drevenica Javorina
19/3 059 56 Tatranská Javorina SLOVAKIA
tel. 0911 296 314 alebo 0944 366 445 e-mail: blazova.r@gmail.com
WebDesign
© Robert Blazo 2013
aberdoon66@yahoo.com
:: DREVENICA - TATRANSKÁ JAVORINA
Srdečne Vás pozývame na návštevu Vysokých a Belianskych Tatier.
Doprajte si nezabudnuteľné chvíle strávené v nádhernom prostredí našich malých veľhôr.
Načerpajte zdravý optimizmus a novú energiu v lone panenskej prírody.
Poskytujeme ubytovanie v útulnom prostredí tradičnej horalskej drevenice.
    POČASIE